+90 532 xxx xx xx

Sosyal Medyada Biz}

  20’lik Diş Neden Çekilir?

  Yirmi yaş diş çekilmesi, yirmi yaş dişine sahip yetişkinlerin büyük çoğunluğunda yaşanan olağan bir durumdur. Bu nedenle 20’lik diş neden çekilir araştırması sıklıkla yapılmaktadır. Yirmi yaş dişleri genellikle çenemizde yarı gömülü ve gömülü olarak bulunurlar, bu durumunsa kişilerin ağız ve diş sağlığı için bazı riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle kişinin çene yapısı ile %100 uyum sağlamayan 20’lik yaş dişlerinin çekilmesi gerekmektedir. Yirmi yaş dişlerinin kişinin çene yapısı ile uyum sağlaması, uyum sağlamadığı için çekilmesinden çok daha nadir görülen bir durumdur. Kişinin yirmilik yaş dişleri ile sıkıntı yaşaması halinde bu durumu normal karşılaması ve mutlaka bir doktora müracaat etmesi gerekmektedir.

  20’lik Diş Hangi Durumlarda Çekilir?

  Yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gereken durumlar, yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi kişinin çenesi ile yirmilik yaş dişinin uyum sağlamaması ve bu nedenle bazı problemlere yol açması durumudur. Dişin çekilmesi gerektiğini gösteren problemler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Çürük yirmilik dişin alınması gerekmektedir .
  • Dişin çene kemiğine gömülü olması, dişin çekilmesi gerektiğine dair bir belirtidir. Aksi durumda enfeksiyon oluşumuna neden olması gibi bazı rahatsızlıklar söz konusu olabilecektir.
  • Yirmi yaş dişinin tek başına ağrıması veya bu ağrının azı dişe de sıçraması, dişin çekilmesi gerektiği anlamına gelecektir.
  • Yirmilik yaş dişinin gömülü veya yarı gömülü olması dişin yanal baskı yapmasına neden olmaktadır. Bu durumda da çekilmesi gerekecektir.
  • Kist oluşumu halinde bölgenin temizlenebilmesi için yirmilik diş alınacaktır.
  20lik dis ameliyati

  20lik dis nasil cekilir

  20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

  Yirmilik diş çekimi işlemi, doğrudan diş çekimi şeklinde yapılabileceği gibi, ameliyat şeklinde de gerçekleştirilebilmektedir. Yirmilik diş çekimi, dişin çene kemiğindeki yuvasından çıkarılması şeklinde açıklanabilmektedir. Oldukça kolay bir yöntemdir. Bu durumda diğer diş çekimlerindeki süreç takip edilecektir. Bununla birlikte 20’lik diş neden çekilir araştırması yapan pek çok kişiye ameliyat yapılması gerekebilmektedir. Çünkü yirmi yaş dişleri sıklıkla gömülü olarak kalabilmektedir. Bu durumda cerrahi bir müdahale söz konusu olacaktır.

  Ayrıca implant diş fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

  20’lik Diş Ameliyatı Nedir?

  Yirmi yaş dişi ameliyatı, dişlerin diş eti veya kemikle kaplı şekilde gömülü olması durumunda gerekebilmektedir. Ameliyatın sık gerçekleştirilmesinin bir diğer nedeni ise yirmi yaş dişlerinin çene içerisindeki konumudur. 20’lik diş neden çekilir araştırması sıklıkla ameliyat korkusuna neden olabilmektedir. Ancak alanında uzman bir çene cerrahı tarafından gerçekleştirildiğinde son derece kolay bir işlemdir. Kısaca açıklamak gerekirse, hastaya anestezi uygulanarak yirmilik dişin çıkacağı bölge neşter ile kesilmektedir. Ardından diş ve kök yapısı çıkarıldıktan sonra bölge tekrar dikilerek ameliyat sonlandırılmaktadır.

  31 Ocak 2020
  1.650 kez görüntülendi

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN