+90 532 xxx xx xx

Sosyal Medyada Biz}

  Diş Dolgusu

  Diş Dolgusu

  Çürümüş veya aşınma sebebiyle işlevini kaybetmiş dişler için uygulanan tedavi yöntemine dolgu denir. Bu sebeplerden ötürü yapısal bütünlüğünü ve fonksiyonunu kaybeden dişlere uygulanan bu yöntem, bozulmuş dokuların dişlerden uzaklaştırılması ile yapılır. Bozulmuş dokular dişlerden uzaklaştırılır ve sonrasında doğal diş görüntüsü yeniden kazandırılır. İzmir Diş dolgusu fiyatları İlk dönemlerden bu yana diş hekimliği bu yöntemi geliştirerek son zamanki haline getirmiştir. Eskiden farklı yöntemler ile uygulanan diş dolgusu günümüze, en estetik hali ile yapılmaktadır.

  Diş Çürükleri Nasıl Anlaşılır?

  Dişlerde çürük olup olmadığını anlamak için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki gözle muayene yapmaktır. Bu metot ile yapılacak kontrollerde dişlerde siyah ya da kahverengi lekelerin görünmesi ve çiğneme yüzeylerinde görülen koyu renkler çürüğün habercisidir. Çiğneme yüzeylerinde bu çürükler fark edilir fakat ara yüzlerde yer alan çürükleri aynı metot ile tespit etmek mümkün değildir. Yüzeyde yer alan bu çürükler ise ancak radyografik ile anlaşılır.

  Dolgu diş izmir

  İzmir Diş dolgusu fiyatları

  Çürük tespiti yapmak için bir diğer metot ise dişlerde boya kullanımıdır. Dişlerde yer alan çürük, çatlak ya da kırık tespiti için özel boyalar kullanılmaktadır. Dişlerin dolgu ile yeniden onarımı, çiğneme fonksiyonu hatta tat alma duyusu için dahi önemlidir. Ayrıca yapılacak işlemler estetik açıdan da kişilerin diş yapısını etkilemektedir.

  Çürüyen Dişler Ağrı Yapar Mı?

  Çürük dişler her zaman hastalarda ağrıya neden olmayabilir. Dişlerde ilk çürükler sinir kısmında yer almayan minede olabilir. Mine yüzeyinde başlayan çürükler ise ağrıya neden olmaz. Çürükler yavaş yavaş ilerleyerek sinirlerin yer aldı dentin dokusuna gelecektir. Bu bölgeye gelen çürüklerden sonra ise ağrı hissedilmeye başlar.

  Çürük dentin dokusundan da ilerleyerek daha fazla bölgeye yayıldığında ise spontan ağrılar başlayacaktır. Böyle ağrılar halinde ise dişlerin kanal tedavisine ihtiyacı olacaktır. Bu ağrıları beklemeden yaklaşık 6 ayda bir rutin diş kontrolü yapmak gerekir. Düzenli olarak yapılacak kontroller çürüklerin en baştan önüne geçilmesine ve tedavi edilmesini sağlar.

  Beyaz Dolgu İle Gri Dolgu Arasındaki Farklar

  Amalgam dolgu yani gri dolgu yıllardan bu yana yapılan dolgu çeşididir. Fakat bu dolgu şekli günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bunun en büyük sebebi ise bu dolgunun içinde yer alan civadır. Dolguda yer alan civanın toksik olması ve bu maddenin dişe yaslanarak zarar vermesinden dolayı işlem tercih edilmemektedir. Bu durum özellikle büyük restorasyon çalışmalarında ortaya çıkmaktadır.

  Beyaz dolgu diye bilinen kompozit dolgu ise günümüzde kullanılan dolgu yöntemleri arasında bulunur. Bu yöntem daha sonradan ortaya çıkan bir dolgu çeşididir. Amalgam dolgulara göre bu dolgular dişe daha az zarar vermektedir. Ayrıca renginin beyaz olması bakımından dişlerde bu dolgu daha estetik bir görüntüye neden olur.  Her iki dolgu için de dişlerde ve ağızda uyuşukluk sağlanır. Sadece başlangıç çürükleri için anesteziye gerek yoktur. Bu uygulama için sağlanacak anestezi hasta konforu için de son derece gerekli bir işlemdir.

  Dolgu İçin Diş Çürükleri Temizleme

  Diş çürükleri yüksek devirde dönen aletler ile temizlenir. Bu aletlerin üzerine takılan elmas ya da çelik uçlar sayesinde frezlere hava verilmektedir. Aynı şekilde su soğutması da bu aletler ile yapılır. Yapılan dolgu işleminden sonra kısa bir süre gerekir. Yaklaşık bir saat sonra yeme içme için ağız uygun hale gelecektir. Özellikle geniş alanlarda yapılan dolgu için ise sert yiyeceklerden uzak durmak en doğrusu olacaktır.

  Dolgu Sonrası Hassasiyet Olur Mu?

  Dolgu işlemi sonrasında dişlerde bir takım hassasiyetler olabilir. Dişte genelde bu hassasiyet basınca karşı, havaya karşı, sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olmaktadır. Genelde bu dolgu ile başlayan hassasiyet durumu 2 hafta gibi bir süre içinde yavaşça azalarak kaybolacaktır. Bunun için hassasiyete neden olan şeylerden bir müddet uzak durmak gerekir. Yapılan dolgu sonrasında 2 haftada geçmeyen dolgu için diş hekimine başvuru gerekir.

  Hassasiyet için diş hekimine tam olarak bir açıklama yapmak gerekir. Bu ölçüde karşı taraftan yardım gelecektir. Dolgunun sıkıntılı durumlarında yeniden şekillenmesi hatta yeniden yapılması mümkün olabilir. Aynı anda diş hekimi tarafından hassasiyet için farklı uygulama da yapılır. Hekim diş altına hassasiyet giderici bir jel sürecektir.