+90 532 xxx xx xx

Sosyal Medyada Biz}

  Ortodonti (Tel Tedavisi)

  Diş teli tedavisi nasıl yapılır?

  Ortodontik tedavi, daha sağlıklı bir ağız ve daha hoş bir görünüm kazandırmanın yanı sıra, dişlerin bir ömür boyu sağlıklı kalmasına  yardımcı olur. Diş Teli Tedavisi. Diş teli, diş çapraşıklıklarının / yamukluklarının ve iskeletsel sorunların tedavisine ve bu bozuklukların düzeltilmesinde kullanılır.

  DİŞ TELİ

  Sağlıklı bir şekilde yemek yiyebilmek, gülebilmek için ağız ve diş bakımımıza gereken özeni göstermemiz gerekir. Çünkü diş sağlığı sadece sağlık açısından da değil estetik açıdan da önemlidir.  Dişleriniz temiz ve güzelse dilediğiniz gibi gülersiniz ve kendinizi bu yönde eksik hissetmezsiniz. Dişlerinizde her hangi bir sorun olduğunda ise öz güvenimiz düşer ve dilediğimiz gibi gülemez konuşurken çekiniriz. Bu yüzden diş sağlığımıza oldukça önem göstermeliyiz. Diş ve diş eti rahatsızlıklarında tedavi etmek mümkündür. Diş Teli İzmir bazen sorun ilerlememiş ve diş köklerine kadar çürütmüş olabilir bu durumda da diş kaybı yaşanması söz konusudur. Diş problemi sadece çürükler ve plak da değildir. Dişleriniz eğri ide üst üste veya yamuk ise bu aralarda yemek tortulları girerek dişlerinizi çürütebilir aynı zamanda bu boşlular mikroplar için oldukça güzel bir ev olacaktır.  Bu durumda ise yapılması gereken diş teli takılmasıdır. Bu yazımızda diş teli ile ilgili merak edilen her şey bulunmaktadır.

  Diş Teli Nedir?

  Dişlerdeki orantısızlığın, yamukluğun dişler arsında kalan boşlukların kapatılması ve çenenin de düzgün bir şekle girmesini sağlamak amacı ile dişler üzerinden sıkıştırılarak ortodontinin taktığı tele diş teli denir.  Ortodonti yüzde, çenede, dişlerde bulunan duruş oturuş bozukluklarının teşhis edilmesinde ve tedavisinde kullanılan diş hekimliğine bağlı bir bölümdür. Aynı zamanda diş teli tedavisine de ortodontik tedavi denir. Bu tedavi şekli sayesinde en ileri diş ve çene anomalilerini bile önlemek mümkündür. Diş teli kişilere özel olarak ortodontistler tarafından hazırlanır.

  Diş Teli Nasıl Takılır?

  Diş telinin amacı dişleri istenildiği gibi sıraya düzenli bir şekilde dizmektir. Çalışma mekanizması ise dişlere uygulanan hafif basınçlar sayesinde onları 1 veya 2 mm hareket ettirmektir. Bu yüzden diş telleri uzun süre diş üzerinde kalır. Çünkü dişin hareket etmesi birkaç günde gerçekleşebilecek bir iş değildir. Bu tedavinin yapılmasının sebebi dişlerin kemik içerisinde hareket etmesini sağlamaktır. Peki diş teli nasıl takılır. Oldukça basit bir tekniği vardır. Fakat bu işlem kişiler için biraz ağrılı geçebiliyor.

  Diş Teli izmir

  Diş teli fiyatları izmir

  Braket adı verilen ve üzerinde tellerin geçmesi için kulplar bulunduran aparatlar vardır bu aparatlar oldukça küçük boyutlardadırlar. Bunun yanında bunlardan her dişe ikişer adet takılır ve bunlar diş yüzeyinde kalır. Kemiklere ve dişlere bu braketler sayesinde basınç uygulanır. Daha sonra bu braketlerin üzerinde bulunan ve tellerin geçiş yeri olan kulplardan teker teker teller geçirilir. Kemiklerin hareket etmesini sağlayacak sürekli basınç ve hareket etkisi de bu tellerdir. Tellerin takılma süresi yaş durumuna göre ve kişiye göre de değişiklik gösterebilmektedir.

  Diş Teli Ne Zaman Takılmalıdır?

  Diş teli tedavisinde yaşın önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu tür kemik gelişimi ile ilgili olan tedavilerin ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi ve çabuk bir iyileşme süreci geçirileceğini söyleyebiliriz. Diş teli en erken 10 ve 12 yaşları arasında takılır bunun sebebi süt dişlerinin bu zamanlar içerisinde tamamen dökülmüş olup yeni çıkan dişlerinin de hemen hemen gelişim dönemini tamamlamış olmalarıdır. Bu sayede kemikler daha hızlı kayar ve çocuk da bu tedavisini henüz gelişim çağında iken bitirdiğinden dolayı ileride dişlerinin duruşundan kaynaklı daha büyük sorunlar yaşamaz. Uzmanların tavsiye ettiği yaş da bu yaş sınırıdır. Yetişkinlerde de her yaşta ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir. Sağlıklı bir gülüş her yaşta mümkündür.

  Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekilen durumlar:

  • Diş teli tedavisi oldukça uzun süren ve bakım gerektiren bir tedavi şeklidir. Bu yüzden bu süreç içerisinde doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Ve bu yönde doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka kulak vermelisiniz.
  • Diş teli takılması işlemi ağrılı bir işlemdir. Bu süreç belli bir süre diş teli takıldıktan sonra da sürebilir ağrı kesici alınabilir fakat ağrı ciddi boyutlara çıktığı durumda mutlaka doktorunuza başvurun.
  • Tedavi süresi içerisinde elma armut gibi sert meyvelerde, sert yiyeceklerden, kuruyemiş çekirdek gibi yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Bunun yanında kahve, çay ve asitli alkollü içeceklerden de mutlaka uzak durulmalıdır.
  • Braketler diş fırçalandığı zaman hasar görebilir bu yüzden yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih edin ve hiç bastırmadan yumuşak bir şekilde dişlerinizi fırçalayın.

  Ortodonti alanında çalışan uzman diş hekimine ortodonti uzmanı ya da ortodontist denir. Ortodonti uzmanları 5 yıllık standart diş hekimliği eğitimlerinin ardından 4-6 yıl daha özel olarak uzmanlık alanları üzerinde eğitim görmeye devam ederler.

  Ucuz Diş Teli

  İzmir en ucuz diş teli doktoru

  Ortodonti Kliniği, Ortodonti Doktoru tarafından yapılan muayene sonucunda Ortodonti Fiyatları hakkında bilgi verilerek yapılan tedaviler hastalarımızın en ideal şekilde sonuçlandırılmaktadır.

  Şeffaf Düzeltici Plaklar (şeffaf apareyler) ;

  Bu bir braketsiz tedavi yöntemidir. Yetişkinler için braketlere alternatif olarak geliştirilmiş bu yöntem, her geçen gün daha çok ortodonti uzmanı tarafından dişlerin konumunu düzeltmek için kullanılmaktadır. Metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf düzeltici plaklar, yemek yemeden, dişleri fırçalamadan ve diş ipi kullanmadan önce çıkarılabilir ve sonra yeniden takılabilir.

  Çene Genişleticiler ;

  Üst ve alt dişlere birlikte uygulanır ve çene kapanışının doğru şekilde gerçekleşmesini sağlar. Hareketli fonksiyonel aygıt olarak da adlandırılır. Genellikle alt çenenin normalden geride konumlandığı vakalarda kullanılırlar. Çene eklemi bozukluklarının (TMD) tedavisinde kullanılan tipine ise splint adı verilir.

  Yüz Maskesi hangi durumlarda kullanılır ?

  Üst çenenin normalden geride, alt çenenin normalden önde olduğu durumlarda kullanılan bir çene ortopedisi aygıtıdır. Alına ve çeneye oturduğu için yüz maskesi olarak adlandırılmıştır. İstenildiğinde çıkartılıp takılabilir.

  İzmirde tel tedavi

  Diş Teli tedavisi fiyatları izmir

  Kalıcı olarak çene konumu düzeltimi yapabilmesi için genellikle 10 yaşından önce kullanılmalıdır. Doğru bir teşhis ve tedavi planıyla ve iyi bir hasta işbirliğiyle ortognatik cerrahi tedavisine duyulabilecek ihtiyaç ortadan kaldırılabilir.

  Yer Tutucular

  Süt dişleri zamanından önce kaybedilmişse, kalıcı diş yerine gelinceye kadar boşluğu sabit tutmak için yer tutucular kullanılır. Sabit ve çıkarılabilir çeşitleri mevcuttur.

  Kötü Alışkanlık Kırıcılar

  Bu apareyler parmak emme ya da bebeklik yutkunması gibi zararlı alışkanlıkların tedavisi için uygulanırlar. Sabit ve çıkarılabilir çeşitleri mevcuttur.