+90 532 xxx xx xx

Sosyal Medyada Biz}

  Protez Diş Türkiye

  Protez Diş

  Dişlerimiz vücudumuzun çok önemli bir parçasıdır. Dişlerimizde bir sorun olduğu zaman bu tüm vücudumuzu etkiler ve gündelik hayatımız bu durumdan çok fazla etkilenir. Dişlerin estetik anlamda da önemi oldukça büyüktür. Estetik ile ilgili durumlarda dişleriniz ön plana çıkmaktadır. İzmir Protez Diş bir eksiklik ya da şekil bozukluğu olduğunda bunun da estetik anlamda çözümü oldukça basittir. Protez diş de bu anlamda hayatımıza girmektedir.

  Protez Diş Nedir?

  Protez diş aslında ağzınızdaki eksik olan dişlerin yerini doldurma işlemidir. Eksik dişlerin yerine çıkartılıp takılabilen dişler sayesinde kendi dişleriniz kadar olmasa da doğala yakın bir görüntü elde edilmektedir. Kullanımı gayet kolaydır. Sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayırmamız mümkündür. Sabit protezler köprü ve kuron olarak ayrılmaktadır. Bunlar da içerisinde kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen, full porselen olarak sınıflandırılmaktadır. Hareketli protezler ise özelliklerine göre farklı şekilde isimlendirilirler. Tam protezler, bölümlü protezler, geçici protezler, diş veya implant üstü protezleri hareketli protezler olarak sayabiliriz.

  diş fiyatları izmir

  İzmir takma diş

  Sabit protez olan kronda çürük ve kırık olan dişlerdeki kayıplar önlenerek dişler biraz küçültülür ve kaplama işlemi yapılır. Köprüde ise bir ya da birden fazla diş eksikliğinde komşu dişlerin biraz küçültülerek ve bu dişlerden destek alarak ara boşluklar doldurulur. Herhangi bir sebepten dolayı diş kaybı yaşanmış ise sadece tek diş üzerinden çiğneme sağlanacağı için bu dişe çok fazla yükleme yapılır bu nedenle bu dişte de zamanla ağrı hissedilir. Bu nedenle diş kaybı yaşadığınızda mümkün olduğu kadar dişi yalnız bırakmamanız ve mümkün olan en kısa sürede boşluğu doldurmalısınız.

  Protezlere Alışma Süreci

  Protezlere alışma süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazen bu süre çok kısa olsa da bazen bir ay sürebilir. Bu süre zarfında dikkat etmemiz gereken belirli konular bulunmaktadır. Öncelikle yemek yerken ağzınızı çok küçük açmalı ve yemekleri ufak ufak hareketlerle çiğnemelisiniz. Ağzınızın her iki tarafını da ufak lokmalar alarak ufak ufak hareketlerle çiğnemek çiğneme alışkanlığınızı pekiştirecek ve tıpkı doğal dişlerinizde olduğu gibi zamanla daha rahat çiğneyebileceksiniz. Protez dişlerinizle sert, kabuklu yiyecekleri ilk etapta tüketmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle dişlerimiz ile fındık kırma alışkanlığı çok yaygın olsa da protez diş ile bunu denememelisiniz.

  Protez Dişler İle Beslenme

  Protein, yağ, karbonhidrat, vitamin içeren besinler protez maddelerin dokular tarafından kabul edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu gıdaların çok aşırı bir şekilde tüketilmesi protezlerinize zarar verebilir. Bu nedenle asitli, aşırı şekerli, taneli yiyeceklerin alımı mümkün olduğunca aza indirilmelidir. Sakız, taze ekmek gibi gıdaların çiğnemesi protezlerin kronlarını yerinden oynatabileceği için çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ön dişlere yapılan protezler oldukça hassas olduğu için bu dişler ile ısırma yapılmamalı ve bu dişler mümkün olduğu kadar darbelerden korunmalıdır.

  İzmirde protez diş özel doktor

  Özel protez diş tamir izmir

  Alkollü içeceklerin de aşırı bir şekilde tüketilmesi protez yapışkanlarının çıkmasına ve protezinizin yerinden oynamasına sebep olabilir. Bu nedenle alkol tüketiminin de sınırlı olması gerekmektedir.

  Protezlerin Bakımı

  Protez ağızda eksik olan dişlerin yerinin doldurulması işlemi olduğu için ağzınızda protez bakımını oldukça önemsemelisiniz. Sağlam dişlerinizin bakımını aksatırsanız bu dişlerinizde zamanla çürüyecek ve size daha çok sorun yaşatacaktır Bu nedenle hem kendi dişlerinizi hem de protez dişlerinizi normal bir şekilde günde 3 defa fırçalamalısınız. Dişler arasında kalan yemek artıklarını diş ipi ile çok dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Porselen dişlerinizin fırçalama işlemi çok sert olmamalıdır. Ayrıca aşırı diş macunu kullanımı da porselen maddeyi zedeleyeceğinden çok fazla tercih edilmez. Bazı alışkanlıklarımızdan protez dişlerimizin uzun ömürlü olmasını istiyorsak uzaklaşmamız gerekmektedir. Örneğin tırnak yemek, kabuklu yemişleri dişlerimizle kırmak, dişlerimize şişe kapağı ya da kavanoz kapağı açmak. Bu tür işlemler normal dişlere olduğu gibi protez dişlere de çok fazla zarar vermektedir. Protez dişlerin tamiri de oldukça maliyetli ve zor bir işlemdir. Bu nedenle mümkün olduğunca protez dişlerimize özenle bakmalı ve ağız sağlığımıza özen göstermeliyiz. Diş fırçası kullanırken protez dişlere uygun olan fırçaları kullanmamız da faydalı olacaktır. Protez bakımı konusunda hekiminizin önereceği jeller ve macunlar da size fayda sağlayacaktır. Bakım konusunda mutlaka hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz.